Spíte dostatečně, ale pořád se cítíte vyčerpaně a nemáte výsledky? Něco děláte špatně!
Cítíte se ráno unaveni i přesto, že jste spali více jak osm hodin a předešlý den jste nevykonávali žádnou fyzicky náročnější práci? Příčinou může být řada věcí, a to od úplných maličkostí, až po závažnější zdravotní problémy. Ještě před tím, než se začnete strachovat, podívejte se na nejčastější chyby, které ovlivňují kvalitu spánku a které by s vámi řešil každý odborník.
Únava po ránu je normální když…
Nejdříve je třeba si uvědomit, že potřeba spánku je zcela individuální. Mění se s věkem a také s vynaložením fyzických sil v předešlém dni. Právě proto sportovci potřebují spánku více než běžná populace. Stejně to platí i tehdy, když předešlý den podstoupíte nějakou fyzicky náročnější aktivitu, na kterou vaše tělo není zvyklé. Odpovědí bude svalová únava, která se projeví až za několik hodin po tréninku, nejčastěji ráno po fyzické aktivitě. Probudit se tedy ráno po výkonu lehce unaveni, v tom smyslu, že vás budou bolet trénované skupiny svalů, je fyziologicky normální.
Svalové únavě ale můžete účinně předejít vyklusáním hned po tréninku, sportovní masáží či užitím vhodných výživových doplňků jako je například Creatine Magna Power™ nebo přípravků s obsahem L-Karnitin.
Máte nedostatek minerálů!
Hořčík, vápník a železo to jsou tři nejdůležitější a také nejčetněji zastoupené minerály v lidském těle. Odpovědni jsou za celou řadu fyziologických procesů, a proto se jejich deficit opravdu znatelně projevuje.
Pro představu například železo je součástí krevního barviva. To tvoří červené krvinky, jejichž hlavní funkcí je přenášení kyslíku. Nyní si tedy dovedete představit, jaký dopad by úplný nedostatek železa měl na váš organismus. Naštěstí tělo dokáže na nízkou hladinu těchto minerálů okamžitě reagovat a upozornit na problém prostřednictvím různých projevů jako například lámání nehtů, vypadávání vlasů, ztráta soustředění či právě problémy se spánkem.
Pokud trpíte nespavostí či probouzením během spánku, je pravděpodobné, že některého z těchto minerálů máte málo. Doplnit je do těla můžete pojídáním ořechů, datlí, banánů, rybího masa, mléčných výrobků a luštěnin. Než se ale vše vrátí do normálu, chvíli to trvá. Proto je lepší rovnou sáhnout po doplňku stravy, který okamžitě vašemu tělu dodá vše potřebné. Ideální jsou tzv. multiminerály obsahující hned několik minerálů v jedné dávce jako například Nutrend Multimineral Compressed Caps. Neopomíjejte ani multivitaminy.
Jste zahlceni starostmi
Nemůžete večer usnout, protože pořád musíte myslet na stresující situace, které vás v dalším dnu čekají? Není divu, že se ráno probouzíte rozlámaní a vyčerpaní. Odpomoci si můžete meditací, vypitím heřmánkového či meduňkového čaje či dýchacím cvičením, které navodí pocit relaxace. Zklidnit organismus umí také kyselina gama-aminomáselná, která je obsažena v Gymbeam Gaba. Tato neesenciální aminokyselina je výjimečná v tom, že reguluje aktivitu mozku, snižuje nervové napětí, podporuje relaxaci a přirozený spánkový cyklus. Díky tomu se vám bude lépe usínat a mnohem snáze ráno vstávat.
Zanedbáváte pitný režim
Nedostatečný pitný režim se umí promítnout i do kvality spánku a způsobovat vyčerpanost při ranním vstáváním. Tělo při spánku totiž přirozeně tekutiny vstřebává a ztrácí. Pokud již ale během dne málo pijete, nebude mít přes noc váš organismus vodu z čeho brát. Kvůli tomu vás pak hned ráno bude bolet hlava a budete se cítit slabí. Sklenička vody před spaním, ale nic nezachrání. Naopak narušíte svůj spánek buzením a nucením na toaletu.
Každý dospělý člověk průměrně vyloučí za den 2,5 litru vody a potravou přijme asi 900 ml. Důležité tedy je za celý den ještě přijmout 1,5 litru tekutin, čímž zajistíte správnou funkci všech orgánů. Pokud ale nejste z nějakého důvodu schopni pitný režim dodržovat, můžete si od vyčerpanosti odpomoci speciálním ajurvédským čajem Everest Kapha, který povzbuzuje organismus a odstraňuje únavu. Stačí si uvařit šálek hned po probuzení a hned se budete cítit o dost líp. Ajurvédské čaje totiž obsahují vzácné himálajské byliny, jež příznivé působí na celkový zdravotní stav.