NYNÍ AKCE 20 % NA PROTEINOVÉ KAŠE ROCKFIT S KÓDEM: UZNEPRDIM

Dodržujete pitný režim? 10 rad a tipů

10 užitečných tipů pro efektivní pitný během celého dne

pitny-rezim

Ať už se věnujete sportu na vrcholové úrovni, či pouze rekreačně, je jasné, že bez dostatečného přísunu tekutin nebude tělo fungovat tak, jak má. Pravděpodobně bude podávat nižší výkony, špatně regenerovat a mnohem dříve se unaví. Voda v lidském těle je totiž odpovědná za veškerý transport látek a udržení optimální tělesné teploty. Podceňovat její příjem během sportu, kdy se nároky na tělo ještě zvyšují, i mimo něj tedy není žádoucí.

1.   Voda po ránu a denních rituálech

Pokud máte s dodržováním pitného režimu problémy, je načase vytvořit si jasně dané návyky a rituály, kdy naráz vypijete sklenici vody. Jeden z nich by měl proběhnout hned ráno do půl hodiny po probuzení. Vypitím vody nastartujete svůj metabolismus a předejdete dehydrataci.

voda-kava-prace

Stejný princip okamžitého vypití plné sklenice můžete opakovat i společně s kávou a podobně. Cílem je spojit své obvyklé návyky s příjmem tekutin během celého dne.

Názory, že před sportováním není dobré pít, jsou již dávno minulostí! Zatímco běžný dospělý člověk má za den přijmout přibližně 2–3 litry tekutin, sportovně aktivní jedinec by měl vypít alespoň o 1 litr více, aby nahradil tekutiny, které vypotí během cvičení. Platí přitom, že by s příjmem „tréninkových“ tekutin měl začít ideálně ještě před zahájením aktivity – 20 minut před zahájením sportovního výkonu tedy postačí vypít sklenici vody – a průběžně tekutiny doplňovat i během ní.

2.   Dodejte vodě příchuť

Pokud máte s pravidelným příjmem obyčejné vody problémy, můžete si vodu ochutit. Například přidáním šťávy z citronu či pomeranče se zvýší vaše chuť a podvědomá potřeba se napít. Šťávou z ovoce tělu navíc dodáte potřebné vitaminy.

prichut-citrusy

Zkuste si doma připravit plný džbánek vody s nakrájenou okurkou či bylinkami ze zahrady a uvidíte sami. Kromě toho existují doplňky stravy, které vodu též ochutí a zároveň jí dodají další výživné hodnoty. Takovým doplňkem je například Via Naturalis Perfect Slim D – drink, který dodá vodě pomerančovou příchuť a současně díky vysokému obsahu glukomananu podpoří proces hubnutí.

3.   Motivujte se a pořiďte si originální lahev na vodu

Jakmile si pořídíte speciální lahev na vodu, začnete brát svůj pitný režim vážně. Přece byste si přece nekupovali něco, co v závěru nevyužijete. Například lahev Madmax Bottle je praktická, ekologicky šetrná a zdravotně nezávadná, proto se ji nebojte využívat naplno. Ať už se chystáte kamkoliv, vždy byste měli mít lahev s vodou po ruce. Uvidíte, že pokud ji budete nosit stále s sebou, začnete si bezmyšlenkovitě pitím vody krátit čas a dodržování pitného režimu půjde prakticky samo.

mad-max

4.   Střídejte minerálky a ochucené vody

I přestože je obyčejná čistá voda pro tělo nejpřirozenější, nikdy neuškodí vyměnit ji třeba za minerální vodu, která tělo obohatí o ionty. Všeobecně se totiž nedoporučuje popíjet stále jedno a totéž, obzvlášť pak balenou vodu od jednoho výrobce. Aktivní sportovci také ocení typy vod s obsahem hořčíku. Pro zpestření pitného režimu můžete dále vyzkoušet kokosovou vodu s různými příchutěmi, která má nízkou energetickou hodnotu, anebo Gymbeam Ginger Shot, který se zároveň postará o vaši imunitu.

5.   Aplikace do chytrých telefonů

Pokud potřebujete ještě více dohlédnout na dodržování svého pitného režimu, existuje řada aplikací do chytrých telefonů, které vám s tím pomohou. Obvykle je do nich nutné uvést věk, pohlaví a hmotnost a dále údaje o velikosti sklenice a typu nápoje. Podle toho vás aplikace bude v průběhu dne vyzývat k napití. Jiné aplikace zase slouží k pouhému zapisování počtu vypitých sklenic za den, takže se můžete zpětně podívat, ve které fázi dne jste pili nejméně a vyhodnotit tak, kdy váš pitný režim zaostával.

Stahujte např. Daily Water pro iPhone či Water Drink Reminder pro Android.

6.   Jezte potraviny bohaté na vodu

pitny-rezim2

Tělo přijímá vodu také z jídla. Pokud tedy zvýšíte přísun určitých potravin, logicky tak zvýšíte i svůj denní příjem tekutin. K potravinám bohatým na vodu se řadí především ovoce a zelenina, která průměrně obsahuje 90 % vody. Největší podíl obsahují okurky, melouny, rajčata, jahody a jablka. Konzumací těchto potravin tělo okamžitě hydratujete a zároveň zasytíte. Zkusit můžete i smoothies a šťávy, pozor ale na vysoký obsah cukru.

7.   Když tělo volá na poplach

pitny-rezim4

Pokud jste aktivní a do sportu zapálení jedinci, snadno se vám může stát, že budete během tréninku potřebovat rychlou dodávku energie. V takovém případě si můžete dopomoci energetickým nebo sportovním nápojem. Využít je lze nejen při sportu, ale i kdykoliv během dne, když potřebujete oddálit únavu a povzbudit organismus. Nutrend Isodrinx nebo HIGH5 Zero slouží k okamžité dodávce energie, hydratace a vitaminů. Myslete ale na to, že energetický nápoj je stále pouze doplňkem pitného režimu.

8.   Nastavte si upozornění

Jestliže nevyužíváte žádných aplikací kontrolujících pitný režim, můžete si alespoň na svém telefonu nastavit budík, který vždy když zazvoní, bude pro vás představovat signál k napití. Upozornění si nastavte tak, abyste se byli nuceni napít každou druhou hodinu. Časté vyzvánění je poměrně nepříjemné a leckdy i nevhodné. Proto abyste následovný budík mohli vypnout, budete si sami muset na napití vzpomenout. Dříve nebo později si tím vytvoříte automatický návyk.

9.   Když dopijete, připravte si další sklenici vody

pitny-rezim3

Vždy když lahev nebo sklenici dopijete, jděte si okamžitě nalít novou. Tím zajistíte, že budete mít pokaždé vodu při sobě a mnohem častěji si na ni vzpomenete. Připravit si můžete rovnou konvici čaje, která vám ušetří práci a čas. Sklenici s nápojem mějte nejlépe stále na očích a v dosahu, ať vám nic nebrání v cestě za lepším pitným režimem.

 

10.     Nápoje, které budují svaly

Kromě příjmu tekutin si všichni hlídáme i příjem bílkovin. Proč nespojit oba příjmy do jednoho a bez starostí? Zkuste hotové nápoje s vysokým obsahem bílkovin a s vaší oblíbenou příchutí.

biotech

Otestujte například Biotech USA Zero Shake, který vhodně podpoří růst svalové hmoty a obohatí váš pitný režim. Nápoj má praktickou velikost, takže je můžete nosit kamkoliv s sebou, třeba i dámy ve své kabelce.

Nebo jeden z několika nápojů, které nejen, že Vás nabudí energií, ale obsahují dávku aminokyselin BCAA a mnoho užitečných vitamínů, které jsou dostupné v kategorii pitný režim.

NUTREND bcaa-330-tropical-kompozice-n