NYNÍ AKCE 20 % NA PROTEINOVÉ KAŠE ROCKFIT S KÓDEM: UZNEPRDIM

Jste unaveni a nemáte motivaci ke cvičení? Poradíme Vám co s tím!

Užíváte před tréninkem nakopávač? Pomůžeme vám vybrat ten správný!

Předtréninkové suplementy, ke kterým se řadí právě nakopávače, mají za úkol nabudit organismus, dodat energii a zajistit podání maximálního výkonu při tréninku. Z těchto důvodů se k nim uchylují nejen kulturisté, ale také rekreační sportovci. Jak ale takový nakopávač v organismu funguje a jak si vybrat ten správný? To vše vám prozradíme v článku.

sila-slabost

Jaké je složení nakopávačů a proč?

Nakopávače neboli předtréninkovky jsou produkty obsahující směs více látek, převážně anabolických a stimulačních. Mezi klíčové složky patří arginin, kreatin a některý typ stimulantů, jako je například kofein, beta-alanin, taurin či tyrosin. Složení se může samozřejmě u jednotlivých výrobců nakopávačů lišit, a proto je vždy výhodné přečíst si na etiketě přesný obsah látek v produktu, kterým se výrobci, pokud se jedná o kvalitní produkt, nebudou bát pochlubit.

  • Arginin – jedná se o semi-esenciální aminokyselinu, která je aktivátorem oxidu dusného. Ten je odpovědný za průchodnost a roztažení cév, čímž se do svalů dostává více krve. Zvětšená prokrvenost svalů vede ke zlepšení regenerace, dopravení většího množství živin do svalů a tím k urychlení růstu svalové hmoty. Doporučená denní dávka argininu je přibližně 6 gramů. V některých nakopávačích se můžete setkat s citrulinem, což je zjednodušeně jiná forma argininu. Citrulin se totiž v těle za různých procesů mění na arginin, takže jsou v závěru účinky shodné.
  • Kreatin – slouží svalům jako zdroj energie, čímž podporuje fyzický výkon. Kromě toho se podílí na zvyšování svalové hmoty tím, že svalům dodává vodu. Díky hydrataci svaly působí objemněji. Denní dávka kreatinu se pohybuje okolo 3–5 gramů, pro podporu maximálního výkonu při tréninku je možné množství výjimečně zvýšit na 10–20 gramů za den.
  • Kofein – je přírodní stimulant, který vám pomůže udržet svalovou sílu, výdrž a oddálit únavu během cvičení. Doporučená denní dávka je 200–400 mg. Kofein v čisté podobě najdete v produktu Myprotein Caffeine Pro 200 mg.
  • Beta-alanin – tuto neesenciální aminokyselinu by měli moc dobře znát všichni siloví sportovci, neboť právě jim může být velice prospěšná. Beta-alanin totiž pomáhá s vytrvalostí, zvýšením svalové síly a oddálením svalové únavy. Za denní dávku je označováno množství okolo 4–5 gramů.
  • Taurin a tyrosin – taurin je známý především pro svůj účinek zvyšovat objem vody ve svalech a zlepšování svalové síly. Jeho pozitivní účinky jsou však mnohem dalekosáhlejší. Taurin totiž oddaluje vznik metabolitů při cvičení, takže se po delší dobu můžete věnovat fyzické aktivitě. Denní dávka taurinu je 2 gramy. Tyrosin snižuje pocit únavy a bolesti, jeho doporučená dávka je 500 mg za den.

Jakmile znáte tyto údaje, máte největší šanci odhalit kvalitní nakopávač.

Nakopávač neslouží pouze k „nakopnutí“

Účinek nakopávače poznáte hned po první dávce. Mezi nejčastější projevy patří zvýšení svalové síly, zlepšení soustředění a pocit zvýšeného prokrvení svalů. To vše vede k tomu, abyste při tréninku podali co nejlepší výkon. Bohužel jsou někteří lidé vůči těmto účinkům imunní a nepociťují žádnou stimulaci. I tehdy mají ale nakopávače svůj význam, neboť jak už bylo řečeno, neslouží pouze k nakopnutí a dodání energie, ale také ke zlepšení růstu svalové hmoty a oddálení únavy.

uvana-fitko

Hledejte nakopávače s čistým a průhledným složením

Pokud se u daného produktu ztrácíte ve výčtu látek na etiketě a polovina z nich vám absolutně nic neříká, asi bude něco špatně. Volte raději suplementy s čistým, jednoduchým a funkčním složením. Takové například najdete u Czech Virus Beast Virus, ultimátního předtréninkového suplementu, který obsahuje všechny zmíněné a pro kvalitní nakopávače typické látky, a to v jejich optimální dávce. Dalším příkladem je Cellucor C4 Original, který patří k nejprodávanějším předtréninkovkám v USA. A není se čemu divit, neboť obsahuje všechny potřebné látky pro podporu výkonu, koncentrace a síly.

Alternativa za kofein

Jestliže potřebujete dobít energii, a to nejen z důvodu následujícího tréninku, posloužit vám může Purasana Guarana Powder BIO 100g. Tento produkt obsahuje látku guaranin ze semen rostliny Paullinia cupana, která roste v jihoamerickém deštném pralese. Výjimečná je tím, že má účinek podobný kofeinu, ale s tím rozdílem, že guaranin opouští tělo za mnohem delší dobu než kofein, čímž je jeho povzbuzující účinek delší a rovnoměrnější.

kofein

Nakopávače pro zkušené sportovce

Pokud už jste některý nakopávač vyzkoušeli a byli jste zklamaní z výsledku, potřebujete nyní opravdovou bombu, která předtréninkovkám všeobecně napraví reputaci. V takovém případě je tím pravým Grenade Thermo Detonator, který funguje nejen jako skvělý nakopávač, ale také jako spalovač tuků.

Pro pokročilé uživatele je vhodný Cobra Labs Shadow-x, který kromě účinných stimulačních látek obsahuje celou řadu vitaminů. V jediné dávce se skrývá 350 mg kofeinu, což nabudí i sportovce, již si na účinky jiných nakopávačů již zvykli a nic s nimi nedělají.

Dalším účinným nakopávačem s čistým složením je Muscle Bomb®, který obsahuje všechny klíčové složky. Základní složení vhodně doplňují vitaminy B, kyselina listová a extrakt ze semen hroznů. Důkazem toho, že se jedná o produkt s průhledným složením, je nulový obsah jednoduchých cukrů, umělých barviv a sladidel.